Türkiye’deki Mermer Çeşitleri, Modelleri, Özellikleri!

Mermer; genel anlamda başkalaşım yönünde bir süreç geçiren ve üzerinde bu başkalaşımın izlerini taşıyan kalker dolomit gibi karbonat bileşimli kayaçlar olarak bilinir. Birçok kimse tarafından kullanımı yoğun bir şekilde tercih edilen bir ürün olarak tüm dikkatleri üzerinde toplar.

Günümüzde kullanım yönünden oldukça tercih edilen mermer çeşitleri, modelleri, özellikleri ile de ön plana çıkarak büyük bir fark ortaya koyar. Genel olarak beyaz ve kırmızı bir renge sahip önemli bir madene işaret eden mermer, yabancı maddelerin araya girmesi ile sarı, pembe, mavimtırak, esmerimsi ya da siyah gibi birçok farklı renk üzerinde şekil alarak her kullanıcı için birbirinden farklı, gayet önemli alternatifler oluşturur. Kullanım yönünden dünya çapında çokça önem arz eden bir potansiyele sahip olan mermer, Türkiye’nin birçok farklı yerlerinde çıkarılan ve bu anlamda yoğun bir şekilde kullanılan oldukça önemli bir madendir.

Türkiye’deki Mermer Çeşitleri ve Özellikleri

Türkiye’deki mermer çeşitleri ve özellikleri incelendiği zaman, ülkemiz sınırları içerisinde 80’den fazla değişik yapıda ve 120’den fazla değişik renk ve desene sahip mermer rezervinin bulunduğu gerçeği ortaya çıkar. Ülkemizdeki bu zengin mermer rezervi, mermer çeşitleri hakkında da net bir bilgi ortaya koyar. Birçok farklı çeşidi bünyesinde barındıran mermer, sahip olduğu özellikler ile de tüm ön plana çıkar. Mermerin sahip olduğu özellikler ise şu şekilde ortaya çıkar:

  • Bu ürünler heterojen bir yapıya sahiptir.
  • Mermer kayacı oluşumunu daha uzun bir süre zarfında tamamlamış olur.
  • Mermer kayacının işlenmesi oldukça kolaydır.
  • Mermer, dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.
  • Farklı renk ve desenlerde mermerlerin bulunması ile farklı alternatifler ortaya çıkar.
  • Birçok farklı yüzey uygulama tekniği açısından uygun bir yapıya sahiptir.
  • Mermerin sahip olduğu mineral oranı, mermerin sertliğini tespit eder.

Mermer Hangi Alanlarda Kullanılır?

Estetik, sertlik ve dayanıklılık gibi özellikleri ile ön plana çıkan mermer kullanım alanları oldukça geniş bir yapı malzemesidir. Kullanım açısından en geniş yelpazeye sahip olan madenler arasında yer alan mermer, yapı sektörü başta olmak üzere birçok farklı sektörde kullanım alanı bulur. Bu paralelde inşaat sektörü, dekorasyon, süs eşyası, heykelcilik, mezar taşı yapımı, binanı iç ve dış cephesinde yer alan merdivenler, mutfak ve banyolar, şömine, farklı renkler üzerinden sanatsal alanlar ve buna benzer birçok farklı alanda kullanılır.

Bu mermerler özel bir biçimde kesilip şekil aldırılmak suretiyle parlatılır ve bu şekilde uzun yıllar kullanım imkanına sahip olur. Bununla birlikte granit döşeme açısından Otobüs terminalleri, havaalanları, metrolar ve ticaret merkezleri ve gökdelenlerin yapımı konusunda da oldukça önemli bir potansiyel teşkil eden mermer hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen tüm kullanıcılar, DH Marble farkıyla ürünlere göz atabilirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir