Mermer m2 Fiyatları Ne Kadar?

Doğal taşlar arasında yer alan mermer tarihin her döneminde yaygın olarak kullanılmıştır. Modası asla geçmeyen bu ürünler günümüzde sıkça tercih edilmektedir.  Türkiye dünyanın en önemli mermer kaynaklarına sahip ülkeler arasında yer alır. Aynı zamanda pek çok mermer türü de ülkemizde çıkartılır. Bu sayede sizin de dekorasyon tarzınıza uygun olan mermer türünü bulmanız mümkündür. Mermer m2 fiyatları ekonomik olması ile de dikkat çeker. Mermerin fiyatları ürünün kalınlığına, türüne ve ebatlarına bağlı olarak değişir.

Dolomitik ve kalker kayaçların metamorfizma geçirerek birleşmesi ile oluşan doğal taşlara mermer denir. İçinde bulunan kalsiyum karbonat ve mineraller gibi aynı zamanda karbonat ve magnezyum bulunur. Mermer kayaçları düz bir renkten oluşmaz, içinde farklı renklerde damarlar ve desenler de yer alır. Sert ve dayanıklı olmasının yanında son derece estetik ve şıktır. Bu şekilde inşaat ve dekorasyon alanlarında geniş kullanım alanına sahiptir.

Mermer Kullanım Alanları

Mermer kullanım alanları oldukça geniştir. Renk çeşitliliği ve dayanıklılığı ile beklentilerin üzerine çıkmayı başarır. İnşaat ve dekorasyon sektöründe olduğu gibi aynı zamanda sanatçılar tarafından da en çok kullanılan doğal taşlar arasında yer alır. Mermer öylesine dayanıklıdır ki binlerce yıl önce yapılmış olan heykeller dahi günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu doğal taşın kullanıldığı alanlar arasında şunlar yer alır:

  • Binaların iç ve dış cephe kaplamalarında
  • Zemin döşemelerinde
  • Merdiven basamaklarında
  • Masa, sehpa yapımında
  • Heykel, biblo yapımında
  • Aksesuar ve süs eşyalarının yapımında
  • Şömine yapımında
  • Mezar ve mezar taşlarında
  • Lavabo, mutfak tezgahlarında
  • Türk hamamlarında

Mermer Özellikleri

Mermer özellikleri arasında ilk başta sert aynı zamanda kolay işleniyor olması yer alır. Zamanla rengi solmaz ve uzun yıllar boyunca şık ve estetik görünümünü korur. İçinde bulunan mineraller sayesinde mermerde oluşan desenler ve damarlar eşsizdir. Bu sayede mermer ile yapılan dekorasyonlar, süs eşyaları eşsiz olması ile dikkat çeker.

Çevre dostu olan mermer antibakteriyeldir. Hijyene önem verilen mekanlarda güvenle kullanılır. Mermer kullanıldığı alanlara değer katar. Bu şekilde mimarların önem verdikleri projelerinde mermer kullandıkları görülebilir.

Mermer m2 Fiyatları 2024

Mermer fiyatları m2 olarak belirlenir ve bu şekilde satışı gerçekleştirilir. Fiyatının belirlenmesinde mermer plakalarının kalınlığının da önemi bulunur. Fiyatı belirleyen ögeler arasında ayrıca rengi, nadirliği de yer alır. Dekorasyonlarınızda ve projelerinizde mermer kullanmak istediğinizde aynı firmadan toplu olarak almaya dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde üzerinde bulunan desenlerin eşsiz olmasından kaynaklanacak estetik sorunların önüne geçebilirsiniz.

Mermer cilalı ya da cilasız olarak kullanılabilir. Plakaların kalınlığı kullanılacağı yere göre değişiklik gösterir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığınız takdirde plakaları alacağınız firmadan bu konuda destek alabilirsiniz. Beyaz, kırmızı, sarı, kahverengi, bej, siyah ve daha pek çok renkte ve tonda mermer ile dekorasyonunuza fark katmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir