Traverten Mermer Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sağlamlığı ile bilinen ve doğal bir görünüme sahip olan traverten mermer, kalsiyum karbonat bileşiminden oluşan traverten taşlarının çökmesi sonucu meydana geleni bir mermer çeşidi olarak tüm dikkatleri üzerine çeker. Günümüzde oldukça yoğun bir şekilde tercih edilen yapı malzemeleri arasında yer alan traverten mermer alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Traverten mermer alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, hangi sertlikte traverten mermere ihtiyaç olduğu meselesidir. Pürüzsüz bir traverten aranıyorsa yumuşak traverten seçilmeli; dayanıklılığa önem veriliyorsa sert traverten seçilmelidir.
  • Traverten mermer almak için hazır olan bütçenin ne olduğuna bakılması gerekir.
  • Alınacak olan traverten mermerlerin nasıl görünmesinin istendiğine göre seçim yapılmalıdır.
  • İmalatçılardan numuneler istenmeli ve numunenin düşünülen kriterlere uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Alınacak olan traverten mermerin radyasyon oranı düşük olmalıdır.
  • Traverten mermerin leke tutma özelliğinin ne yönde olduğuna bakılmalıdır.
  • Tamamen kullanım alanına uygun traverten mermer seçimi yapılmalıdır.

Traverten Mermer Kullanım Alanları Nerelerdir?

Traverten mermer ocaklarının kullanımı sayesinde ortaya çıkarılıp işlenen traverten mermer, günümüzde pek çok alanda yoğun bir şekilde tercih edilir. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan traverten mermer görünüm açısından da şıklık kazandırır.

Kaplıca sularının çökmesi sonucu meydana gelen bir kireç taşı olan traverten mermer, günümüz yapılarında en çok kullanılan taşlardan birisi olma özelliği ile ön plana çıkar. Bu anlamda traverten mermerler tezgah, bina dış cephesi, veranda ve buna benzer zemin be duvar gibi birbirinden farklı uygulamalarda kullanım alanı bulur.

Mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesi olma özelliğini bünyesinde barındıran traverten, bir yapı malzemesidir. Türkiye’nin Denizli, Bucak – Burdur, Mut – Mersin ve Sivas gibi birçok farklı bölgesinde traverten ocakları işletilerek üretimler gerçekleşmiş olur. Üretilen bu ürünler hem iç piyasada kullanım alanı bulur hem de yurtdışına ihraç edilir.

Traverten Mermer Modelleri ve Çeşitleri

Birçok farlı ilde kullanım yönünden yoğun bir şekilde tercih edilen traverten mermer modelleri ve çeşitleri ile tüm kullanıcıların dikkatini üzerine çeker. Gri, beyaz, gümüş, kırmızı, Ege gümüş, noche, sarı, silver, koyu, dark silver, siyah, medium, gold, bej, light ve buna benzer farklı renk türlerini bünyesinde barınıdır. Traverten mermerin kullanıcılar arasındaki popülaritesi, günümüzde gelişen modern teknoloji ile daha büyük oranda bir artış göstermiştir.

Birçok farklı yapı projesinde farklı kullanım amaçları çerçevesinde büyü k bir rağbet gören traverten mermer ile her kullanıcı şık ve kullanışlı bir yapıya sahip olur. Hem güzel görünüm hem de sağlamlık açısında her kullanıcısını oldukça tatmin eden traverten mermer ile ilgili tüm detaylı bilgilere erişebilmek için DH Marble ile iletişime geçebilir ve sitede traverten mermer adına tüm merakınızı giderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir