Traverten Kesim Türleri ve Şekilleri!

Traverten kesim, eski dönemlerden bugüne dek sıklıkla kullanılan bir yapı malzemesi olarak bilinir. Traverten kesim tanım olarak; Türk kesimi olarak bilinen bir kesim şeklidir. Ahşap dokuyu anımsatan yapıya sahip olan bu kesim şeklinin damar yapısı ön plandadır. Farklı renk tonları ile kolaylıkla kombinlenebilen traverten kesim, özellikle koyu kahverengi gibi renk tonları kullanımı tercih edilir. Traverten, kalsiyum ve karbonatın bir araya gelmesi ile oluşur.

Genel olarak bakıldığında traverten, sıcak su kaynaklarının olduğu bölgelerdeki mağaralarda bulunur. Yapı olarak gözenekli bir yapıya sahip olmakla birlikte sünger görünümlüdür. Travertenlerde yer alan gözenekli yapı doğal oluşum sırasında ortaya çıkar. Doğal oluşum esnasında içinde yer alan ve sonrasında dışarı çıkan gazlardan kaynaklı gözenekli yapı meydana gelir. Genel olarak bir çeşit mermer olarak bilinen traverten yapı pek çok noktada tercih edilir. Birbirinden farklı şekillere sahip olan traverten kesim türleri ve şekilleri şu şekildedir;

Vein Cut (Türk Kesimi)

Vein cut traverten kesim, en çok tercih edilen kesim türleri arasında bulunur. Suyolu kesim olarak adlandırılan bu kesim şekilleri evlerde ve ofislerde sıklıkla kullanılır. Ahşap dokulu damar yapısı ile ön plana çıkan bu kesim şekli özellikle banyo gibi alanlarda tercih edilir. Vein cut kesim türleri; cilalı, mat cilalı, fırçalı, eskitme, kumlu, kumlu fırçalı gibi çeşitli alternatif türleri mevcuttur. Evler dışında çeşitli yapıların iç ve dış kaplamasında, havuz kenar süslemelerinde, otellerde küvet kenarları gibi alanlarda bu kesim türlerine yer verilir.

Cross Cut (Amerikan Kesim)

Cross cut Amerikan kesim, yurt içi ve yurt dışında en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Klasik Türk kesimi traverten mermer şekillerinde damar yolu bariz bir şekilde görünürken Amerikan kesim şekillerinde aynı durum söz konusu değildir. Amerikan kesim (cross cut) modelinde traverten yüzeyi düz bir biçimdedir. Görünüm olarak düz ve sade model severler Amerikan kesim şekillerini tercih ederler.

Traverten Kesim Kullanım Alanları Nelerdir?

Hemen hemen her noktada kullanılan traverten kesim türleri ve şekilleri, kullanım alanları en çok araştırılan konuların başında gelir. Kullanım alanları şu şekildedir;

  • Traverten kesim türlerinin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi dış mekanlardır. Gözenekli bir yüzeye sahip olmasından dolayı kırılma ve çizilme durumları yaşanmaz. Aynı zamanda şık bir yapısı olmasından dolayı özellikle dış mekanlara ayrı bir hava katmak için traverten kesim modelleri tercih edilir.
  • Traverten kesimlerin bir diğer kullanım alanlarından bir tanesi banyo zemin kaplamasıdır. Banyolarda düz bir zemin inşa etmek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için Amerikan kesim traverten tercih edilir.

Her alanda kullanıma uygun olan traverten kesim türleri ve şekilleri kendi zevkinize ve tarzınıza göre yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir