Traverten Mermer Nedir? Nasıl Oluşur?

Ev dekorasyonunda, mimari detaylarda ve peyzaj uygulamalarında tercih edilen birçok farklı doğal taş bulunur. Bu taşlar arasında yer alan traverten mermer doğal yapısı ile dikkat çeken, ev dekorasyonundan bahçe yollarının kaplanmasına kadar farklı alanlarda tercih edilen bir taştır. Mermer olduğu düşünülse de esasında traverten bir kalker taşıdır.

Mermer ile traverten taşlarının oluşum aşamaları benzerlik gösterebilir. Fakat mermer ve traverten taşları arasında temel farklar bulunur. Mermer taşlarının uygulanması, işlenmesi ve bakımı traverten taşlarından daha maliyetli olabilir. Bu gibi temel farklarla mermerden ayrılan traverten taşlarının oluşumu da merak edilir. Traverten mermer oluşumu şu aşamalarla tamamlanır:

  • İlk etapta sıcak su kaynaklarında yer alan suların içerisindeki minerallerin, kireç kayaları ile etkileşime geçmesi gerekir. Aynı zamanda mağara sularının içerisindeki mineraller de traverten mermer oluşumunu başlatabilir.
  • Bu doğal ve mineral bakımından zengin suların kireç kayaları ile etkileşime geçmesi sonrasında kalsiyum karbonat başta olmak üzere çeşitli minerallerin birikmesi beklenir.
  • Biriken mineraller suların dibine çökerek çözünürlüğünü kaybetmeye başlar.
  • Dibe çöken ya da sıcak su kaynaklarında su yüzeyine çıkan mineral kütleleri çözünürlüklerini kaybeder ve zamanla katılaşmaya başlar. Bu aşamada oluşmakta olan traverten kütleleri etraflarına yapışarak büyür.

Bu şekilde devam eden traverten mermer oluşum aşamaları gözeneklerin oluşumu ile devam eder. Gözenekler traverten mermerin karakteristik özelliklerini meydana getirir. Zamanla katılaşan mineral kütleleri traverten mermeri haline gelir. İşlenmesi diğer doğal taşlara nazaran daha kolay olan traverten mermeri bu oluşum alanlarından alınarak kolayca işlenebilir ve satışa hazır duruma getirilebilir.

Traverten Mermer Nerelerde Kullanılabilir?

Traverten mermer birçok farklı alanda kullanılabilir. Traverten mermer kullanım alanları diğer doğal taşlar ile benzerlik gösterir. Traverten mermerlerinin yaygın olan bazı kullanım alanları şunlardır:

  • Traverten mermerleri zemin kaplamalarında kullanılabilir.
  • Bahçe yolları traverten mermer ile kaplanabilir.
  • Yaşam ve çalışma alanlarındaki duvarlar traverten mermer materyali ile kaplanabilir.
  • Mutfak tezgahları traverten mermerden üretilebilir. Aynı zamanda tezgahların sırt kısmı da traverten mermerden yapılabilir. Ada mutfaklarda traverten mermer tercih edilebilir.
  • Banyolarda zemin ve duvar kaplamaları için traverten mermer materyali kullanılabilir. Aynı zamanda lavabo kısmı da traverten mermerden yapılabilir.
  • Merdiven basamakları ve havuz kenarları traverten mermer ile kaplanabilir. Traverten mermer doğal ve dokulu yüzeyi sayesinde kayma riskini en aza indirir.

Traverten Mermer Özellikleri

Traverten mermer yaygın olarak kullanılan bir doğal taşır. Traverten mermer özellikleri sayesinde birçok farklı alanda kullanılabilir. Bu taşın temel özelliklerinin başında dayanıklılık gelir. İç tasarımdan peyzaj tasarımlarına kadar her alanda kullanılabilen traverten mermeri oldukça dayanıklıdır. Bir diğer özelliği renk ve desen çeşitliliği olan traverten mermeri doğru ve düzenli bakım ile uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Farklı ve göz alıcı traverten mermer seçenekleri için DH Marble web sitesini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir