Siyah Mermer Modelleri ve Çeşitlerinin İsimleri!

Mermer oluşumu milyonlarca yıl sürebilen, göz alıcı detayları ile dikkat çeken bir doğal taş türüdür. Bu doğal taşın damarları, rengi, yüzeyi ve desenleri gibi karakteristik özellikleri oluşum sürecinde geçirdiği aşamalarla belirlenir.

Mermer çeşitleri arasından sıklıkla tercih edilmesi ile öne çıkan siyah mermer doğal taşının birden fazla modeli bulunur. Bu mermrer çeşitleri arasından kendi kişisel zevklerinize göre bir seçim yapabilir ve farklı kullanım alanlarında değerlendirebilirsiniz. Siyah mermer modelleri desenlerine, damarlarına ve yüzeylerine göre birbirinden ayrılarak farklı alanlarda kullanılabilir. Türkiye’de bulunan 800 farklı mermer maden ocağında çıkarılan bazı siyah mermer modellerinin isimleri şunlardır:

  • Olive Dark Mermer
  • Maroon Marinace Mermer
  • Pars Black Mermer
  • Emperador Dark Mermer
  • Bruno Perla Mermer
  • Toros Siyah Mermer
  • Alanya Siyah Mermer

Mermer Modelleri Neye Göre Birbirinden Ayrılır?

Mermer modellerinin birbirinden farklı özellikleri bulunabilir. Mermer göz alıcı özellikleri ile dikkat çeken bir doğal taştır. Bununla beraber birden fazla mermer türü ve modeli bulunur. Bu çeşitlerin birbirinden ayrılması desenleri, renkleri ve damarları gibi karakteristik özellikleri ile olur. Oluşumu milyonlarca yıl boyunca devam eden mermerlerin büyük bir bölümü kalsiyum karbonattan oluşur. Bu doğal taşların oluşabilmesi için uygun mineraller bir araya gelmeli, belirli bir zaman sonra kristalleşmeli ve katı bir forma gelerek mermer halini almalıdır. Bu aşamalarda gerçekleşen herhangi bir değişiklik mermerlerin rengini, damarlarını ve desenlerini belirler.

Bu özelliklere göre de mermer modelleri birbirinden ayrılır. Mermerin genel olarak beyaz olduğu düşünülse de krem rengi, kahverengi, siyah ve sarı gibi farklı renk ve tonlarda da mermerler bulunur. Buna göre birbirinden ayrılan siyah mermer türlerinin dayanıklılık, iletkenlik, ağırlık ve yoğunluk gibi özellikleri farklı olabilir. Yaşam ve çalışma alanlarınızda kullanmak üzere farklı renk ve damar desenlerine sahip mermer türlerini güvenle kullanabilir, uzun yıllar boyunca sürecek göz alıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Türkiye’de Çıkarılan Siyah Mermer Türleri

Türkiye’de 800 farklı mermer maden ocağı bulunur. Bu mermer maden ocaklarını 1500 mermer fabrikası ve binlerce mermer atölyesi takip eder. Bu maden ocaklarında çıkarılan mermer türleri arasında siyah mermer de yer alır. Türkiye’de çıkarılan ve işlenen bazı siyah mermer türleri ve özellikleri şunlardır:

  • Olive Dark Mermer: İsmini zeytinin koyu tonlarından alan bu mermer koyu yeşil, siyah ve kahverengi tonlarına sahiptir. Kendine özgü doğal damar desenleri ile dikkat çeker.
  • Koyu kahverengi, koyu kahve ve siyah renklerinde olabilen Emperador Dark Mermer türü karakteristik damarları ile dikkat çeker. Türkiye’deki mermer maden ocaklarında çıkarılan bu siyah mermer türü ortalama bir sertliğe sahiptir. Düzenli ve doğru bakım ile bu mermer türünü uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.
  • Toros Siyah Mermer: Zengin ve derin siyahlığı ile dikkat çeken bu model siyah üzerine beyaz damarları ile göz alıcı bir görünüm sunar.

Birçok farklı siyah mermer modeline DH Marble üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir