Traverten Çeşitleri ve Modelleri!

Traverten tanım olarak; yeryüzü sularında bulunan kalsiyum ve karbonat değerinin yeryüzüne çıkarak bu kaynaklar ile kimyasal çözeltilerin bir araya gelerek oluşan tortulu kayaçlardır. Travertenler görünüm ve çeşit bakımından birçok modele sahiptir. Traverten modellerinin üzeri delikli bir dokusu mevcuttur. Delikli doku olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi;
yeryüzündeki oksijen ve karbondioksit değerlerinin buharlaşmasından kaynaklanmasıdır.

Eski dönemlerden bugüne dek pek çok noktada kullanılan traverten taşlar, özellikle dış cephe ve evlerin zeminlerinde tercih edilir. Traverten çeşitleri her isteğe uygun olarak tasarlanabilen bir yapıya sahiptir. İstenilen ebat ve boyutlara göre uyarlanabilir.

Traverten çeşitleri, günlük yaşamda pek çok alanda kullanılır. Zemin, duvar, banyo ve duş kaplamalar, lavabo, şömine, iç ve dış mekanlar, bahçe avlusu, yürüme alanları gibi pek çok alanda traverten yapılara rastlamak mümkündür. Herkesin tarzına hitap edecek birbirinden farklı traverten mermer çeşitleri şu şekildedir;

 • Light traverten
 • Koyu traverten
 • Pembe traverten
 • Ivory traverten
 • Noche traverten
 • Silver traverten
 • Beyaz traverten
 • Gri traverten
 • Bej traverten
 • Sarı traverten
 • Dark silver traverten
 • Kırmızı traverten
 • Silver gümüş traverten

Gibi çeşitleri bulunur. Herkesin tarzına hitap eden bu traverten çeşitleri istenilen her mekanda kullanım için uygundur.

Traverten Yapı Özellikleri Nelerdir?

Traverten çeşitleri günümüzde pek çok alanda rastlanan bir yapı modeli olmasından dolayı özellikleri de en çok araştırılan konuların başında gelir. Traverten yapıların en önemli özelliklerinden bir tanesi tek düze ve düşük sertliğe sahip olmasıdır. Yumuşak bir dokuya sahip olan bu yapının çıkarılması ve işlenmesi oldukça kolaydır. Yoğunluk bakımından da diğer yapılardan farklı olmasından dolayı taşıması da kolaydır.

Traverten taşların ön plana çıkan özellikleri arasında üst yapısının delikli olması yer alır. Delikli yapısı bu taşa eskimiş ve yıpranmış bir görünüm kazandırır. Uzun süreli olarak kullanım fırsatı sunan traverten yapılar, dayanıklı yapıda olmasından dolayı inşaat malzemeleri arasında en çok tercih edilen yapılar arasında yer alır. Kompakt dirence sahip olan traverten, mutfak ve banyo gibi alanlarda ideal olarak kullanılır.

Traverten taş yapıları, kolay ısınmaz bir yapıya sahiptir. Serin kalmasından dolayı veranda gibi dış mekanlarda kolaylıkla kullanabilir. Yerde kullanımları da sıklıkla tercih edilen traverten yapılar, polen toplamaz ve temizlenmesi kolaydır.

Traverten Yapı Fiyatları Nedir?

Traverten yapı fiyatları en çok araştırılan hususların başında gelir. Özellikle evlerinde ve ofislerinde değişim yaratmak isteyen kişiler hem uygun fiyatlı hem de şık bir yapı oluşturmak isterler. Traverten çeşitleri ve fiyatları tercih etmiş olduğunuz taşın kalitesine, şekline, rengi ve boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Fiyatları birim üzerinden hesaplanan traverten yapılar herkesin bütçesine hitap eder. Sizler de hem şık hem de modern bir yapı oluşturmak isterseniz bütçenize uygun olan traverten çeşitlerini tercih ederek dilediğiniz tüm alanlara yaptırabilirsiniz. Yapımı ve kullanımı pratik olan traverten yapılar günümüzde de sıklıkla tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir