Patlatma Taş Nasıl Yapılır?

Patlatma taş doğal taş işleme süreçlerinde kullanılan bir yöntem olarak öne çıkar. Patlatma yöntemiyle büyük doğal taş kütlelerinin daha küçük parçalara ayrılması sağlanır. Bu küçük parçalar daha kolay bir şekilde işlenerek satışa hazır duruma getirilir. Patlatma yöntemi ile elde edilen doğal taşlara ‘patlatma taş’ adı verilir. Patlatma taş ile mermer ve traverten başta olmak üzere birçok farklı doğal taş işleme süreçlerine dahil edilebilir. Büyük taş bloklarının ayrılmasını ve küçük parçalara dönüşmesini sağlayan patlatma yöntemi sayesinde doğal taşların eşsiz yapısı bozulmaz. Bununla beraber patlatma taşın nasıl yapılacağı, çalışma alanına, doğal taş bloğuna ve taş türüne göre değişiklik gösterebilir.

Patlatma Taşı Nedir?

Patlatma taşı en temel anlatımıyla patlatma yöntemiyle elde edilen doğal taşlara verilen isimdir. Patlatma, büyük doğal taş bloklarını daha küçük taş parçalarına ayırma yöntemidir. Bu yöntemle elde edilen mermer ya da traverten gibi doğal taşlara da ‘patlatma taşı’ ismi verilir. Günümüzde ev dekorasyonlarında, dış mekan dekorasyonlarında ve zemin kaplamalarında kullanılan doğal taşların büyük bir bölümü patlatma yöntemi ile elde edilir. Birden fazla farklı patlatma yöntemi bulunur ve üretici firmalar amaçlarına uygun yöntemlerle ilerler.

Patlatma Taşı Nasıl Yapılır?

Patlatma taşı nasıl yapılır sorusunun cevabı tercih edilen doğal taşa ve bloğun büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Bu taşın yapım aşamasında şu adımlar takip edilir:

 

  • İlk etapta bölgenin hazırlanması gerekir. Zira patlatma taşı yanıcı patlayıcıların patlatılması ile elde edilir. Bölgede herhangi bir canlının kalmadığından emin olunması gerekir. Aynı zamanda çalışanların da patlatma alanından uzakta durması önem taşır.
  • Bölge belirlendikten ve hazır duruma getirildikten sonra delikler açılabilir. Doğal taş bloklarına insan gücü ile delik açmak meşakkatli ve uzun süreli olabilir. Bu nedenle üretici firmalar genelde matkaplar, darbeli deliciler gibi endüstriyel iş makinalarından yararlanır.
  • Açılan deliğe patlayıcılar ve fitiller yerleştirilir. Duruma göre birden fazla delik açılabilir ve bütün delikler patlayıcı ile doldurulabilir. Bu aşamada sadece uzman ve tecrübeli kişilerden yardım alınmalıdır.
  • Patlayıcılar da dikkatli bir şekilde yerleştirildikten sonra bütün çalışanlar ve diğer canlılar uzaklaştırılır. Sonrasında patlayıcılar uzaktan fitil yolu ile ateşlenir. Aynı zamanda elektronik patlayıcılar da büyük taş bloklarının patlatılması için kullanılabilir ve uzaktan patlatılabilir.

Patlatma işlemi tamamlandıktan bir süre sonra kontrol ve temizlik işlemine başlanır. Artık tamamlanan patlama işleminden sonra, patlayıcıların tamamının patlamış olduğu kontrol edilir. Sonrasında parçalanan doğal taş parçaları ayrılarak işlenmek üzere götürülür. Bu şekilde patlatma taşı elde edilebilir. Kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda doğal patlatma taşı üzerinde fırçalama, zımparalama, kumlama, alevleme gibi farklı yüzey işleme teknikleri kullanılır. Patlatma taşı doğal taşların eşsiz yapısının bozulmamasını sağlar. Diğer yöntemler kullanıldığında doğal yapısı bozulabilen taş blokları patlatma yönteminde benzersiz yapısını korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir