Onyx Hangi Alanlarda Kullanılır?

Duvar kaplamalarından değerli mücevherat üretimlerine kadar birçok farklı alanda kullanılan oniks taşı göz alıcı bir görünüme sahiptir. Oluşumu binlerce yıl süren onyx taşı belirli özellikleri ile öne çıkarak dikkat çekmeyi başarır. Transparan yapısı ve eşsiz desenleri ile dikkat çeken onyx taşının bazı kullanım alanları şunlardır:

 • Oniksin en çok kullanıldığı alanların başında mücevherat gelir. Değerli yüzük, kolye ve bileklik gibi aksesuarların üretiminde farklı renklerde oniks taşları sıklıkla tercih edilir.
 • Oniks taşları yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanılır. Evlerde duvar kaplamaları oniks taşı ile yapılabilir. Şeffaf yapısıyla öne çıkan oniks taşını yaşam alanlarınızı iyileştirmek için tercih edebilirsiniz.
 • Onyx doğal taşı aydınlatmada yaygın olarak tercih edilir. Şeffaf bir yapısı olan bu doğal taş, lambalarda, lambaderlerde ve diğer aydınlatma sistemlerinde kullanılır. Doğal damarları, renkleri ve desenleri bir arada bulunduran, birden fazla tabakadan oluşan bu doğal taş aydınlatma ürünlerinde eşsiz bir görünüm sağlar. Oniks taşını avizelerde ve diğer aydınlatma ürünlerinde tercih edebilirsiniz.
 • Büyüleyici bir görünüm sunan oniks taşı saat üretiminde kullanılır. Lüks saatlerin üretimi için tercih edilen oniks taşı saat yüzeylerinde kullanılır ve zarif bir görünüm elde edilir.
 • Lavabo alanlarında oniks ile kaplamalar yapılabilir. Banyolarda duvarların kaplanması için de oniks taşlarını tercih edebilirsiniz.
 • Sanatçılar ve küratörler oniks taşını çalışmalarında sıklıkla kullanılır. Diğer doğal taşlarla kıyaslandığında işlenmesi nispeten daha kolay olan oniks taşı tabakalar halindedir. Bu sayede sanatçılar oniks taşlarını şekillendirerek heykel yapabilir.

Onyx Nasıl Meydana Gelir?

Onyx taşlarının oluşumu binlerce yıldan milyonlarca yıla kadar uzanabilir. Birçok doğal taşta olduğu gibi onyx taşında da farklı oluşum süreçleri bulunur. Oniks taşının oluşum aşamaları şu şekildedir:

 • Oniksin oluşması için gerekli olan bir dizi mineral bulunur. Bu mineraller kalsit, aragonit ve diğer karbonat mineralleridir. Oniks için ilk etapta bu minerallerin doğal ortamda meydana gelmesi gerekir.
 • Bu mineraller yer kabuğundan gelen yüksek sıcaklık ve basınç ile değişim geçirmeye başlar. Zamanla mineraller çözünür ve sonrasında kristalleşir.
 • Milyonlarca yıl boyunca bu değişimler devam eder. Bir süre sonra oniks meydana gelir ve bu eşsiz doğal taşın oluşum süreci tamamlanır.

Onyx Taşının Özellikleri Nelerdir?

Eşsiz güzelliği ile öne çıkan oniks taşı özellikleri ile dikkat çeker. Bazı onyx özellikleri şunlardır:

 • Oniks taşı genel olarak siyah renkte bulunur. Fakat kahverengi, sarı, yeşil, kırmızı ve mavi renklerde de doğal ortamında bulunabilir.
 • Mohs sertlik ölçeğinde oniks 6.5-7 arasındadır. Böylece oniks mermer gibi yaygın olarak tercih edilen doğal taşlardan daha sert olmayı başarır.
 • Oniks diğer doğal taşların aksine yarı saydam özelliğine sahiptir. Şeffaf olan oniks bu sayede aydınlatmalarda kullanılabilir. Tabaka şeklinde oluşan oniksin şeffaflığı tabakaların birbirinden ayrılması ile artırılabilir. DH Marble üzerinden farklı renkte göz alıcı güzellikte oniks taşlarına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir