Mermerin Tarihçesi! Geçmişten Günümüze Mermer…

Gündelik yaşamda her alanda kullanılan ve pek çok farklı çeşitleri ile kullanıcılara sunulan mermer, eski dönemlerden bugüne dek sıklıkla kullanılan yapılar arasında yer alır. İlk çağlardan bugüne dek çıkarılan mermer, Türkiye sınırları içerisinde M.Ö. yaklaşık 7.yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Mermerin tarihçesi ve mermerin ne şekilde ortaya çıktığı merak edilen konular arasında yer alır. Mermer, karbonat taşının metamorfik dönüşümü aracılığı ile ortaya çıkmış olup pek çok noktada kullanılmıştır. Ortaya çıkan mermer taşları iç içe geçmiş karbonat kristallerinin karışımı sonucunda meydana gelmiştir.

Milattan önceki devirlerde ortaya çıkan mermerler günümüzde kullanılan mermerlere kıyasla oldukça büyük boyutlara sahiptir. Türkiye’de bulunan mermer yataklarının tamamı geçmiş tarihte Romalılar, Bizanslılar ve Yunanlılar tarafından işlenerek kullanılmıştır. Mermerler tarihi antik tapınaklarda, mermer heykellerde, saraylarda, surlarda, kalelerde, stadyum ve açık hava tiyatrolarında sıklıkla kullanılmıştır.

Mermerin Kullanım Alanları Nelerdir?

İnşaat denilince akla ilk gelen yapılar arasında yer alan mermer, en çok tercih edilen yapılardır. Şık ve zarif duruşu, pratik kullanımları nedeni ile her alanda kullanılan mermerler, estetik bir yapıya sahip olmasından dolayı sanatsal alanlarda da tercih edilmiştir. Tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılan mermer günden güne gelişme kaydederek her alanda kullanıma uygun hale getirilmiştir. Mermerin kullanım alanları şu şekildedir;

  • İnşaat sektörü
  • Dekorasyon
  • Süs eşyaları
  • Heykelcilik
  • Mezar taşı yapımı
  • Binanın iç ve dış cephesi, merdivenler
  • Mutfak ve banyolar
  • Şömine gibi alanlarda mermerler tercih edilir.

Mermerlerin Özellikleri Nelerdir?

Mermerler kullanılmaya başladığı günden bugüne herkesin zevkine hitap edebilecek nitelikte işlenerek kullanıcılara sunulur. Özellikle ev dekorasyonlarında sıklıkla mermerlere yer verilmesinden dolayı farklı renk ve modeller geliştirilmiştir. Mermerin tarihi, M.Ö 7.yüzyılda oldukça büyük boyutlarda kullanılmıştır. Zaman geçtikçe daha ufak boyutlarda pek çok alanda kullanılan mermerlerin sahip olduğu birçok özelliği mevcuttur. Mermerlerin sahip olduğu özellikler şu şekildedir;

Tanecik boyutları, sertlikleri ve renk dağılımları farklılık gösterebilir. Bu özellikleri nedeni ile heterojen bir yapıya sahiptir. Diğer taşlar ile kıyaslandığına oluşumunu uzun süre içerisinde tamamlar. Bu özelliği neticesinde oluşumun tamamlanması ve gözeneklerinin bileşenler ile dolması mermerin daha dayanıklı olmasına olanak sağlar.

Mermerler her alanda kullanıma uygun olması nedeni ile işlenmesi oldukça kolaydır. Mermerlerin en önemli özelliklerinden bir tanesi; dışarıdan kaynaklı kuvvetli darbe olmadığı sürece dış etkenlere karşı koruma kalkanı oluşturur. Suya ve kış aylarında meydana gelen donmalara karşı direnç göstererek uzun süreli kullanım fırsatı sunar.

Mermerler, farklı desen ve renklere sahip olmasından dolayı dekoratif çalışmalarda da tercih edilir. İçerisinde bulunan mineraller sertlik derecesinin belirlenmesinde etkin rol oynar.

Evlerinizde ve ofislerinizi dekore etmek ve uzun ömürlü olarak kullanmak için sizler de mermer çeşitleri arasından kendi zevkinize uygun olan alternatifleri değerlendirerek DH Marble firmasından destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir