Mermerin Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde her alanda etkin olarak kullanılan mermerler, evlerde, ofislerde, merdivenlerde, bahçe gibi alanlarda sıklıkla rastlanılan bir yapıdır. Pratik bir kullanımı olmasından dolayı herkes tarafından tercih edilen mermerler, estetik görünümleriyle de kullanılan alanlara ayrı bir hava katar. Mermerler, zarif dokusu ile herkesin zevkine hitap eder. Farklı renk ve model alternatifleri olmasından dolayı istenilen şekilde işlenebilir. Mermerlerin sahip olduğu pek çok özellik söz konusudur. Mermer özellikleri şu şekildedir;

  • Heterojen bir yapıya sahip olan mermer, tanecik boyutu, sertliği ve renk dağılımları açısından farklılık gösterebilen bir yapıya sahiptir.
  • Mermerin en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, doğal taşlar arasında oluşumunu en geç tamamlayan yapı olmasıdır. Mermer üzerinde bulunan gözenekler zengin bileşenler ile dolarak taşın daha sağlam ve dayanıklı olmasını sağlar.
  • Her alanda kullanıma uygun olan mermer özellikleri arasında yer alan en önemli özellik işlenmesi kolay olmasıdır. Mermerler, sadece dekoratif amaçlı olarak değil çeşitli imalat sanayisinde ürünlerin soğutulması gibi çeşitli amaçlar içinde mermerler kullanılır.
  • Dış etkenlere karşı yüksek koruma faktörü olan mermerler, dışarıdan kaynaklı kuvvetli darbelere karşın oldukça korunaklıdır. Aynı zamanda yüksek sıcaklığa karşı da ekstra koruma sağlar. Sadece güneşin aktif sıcaklığına değil, yüksek dereceli sıcaklıklarda da sorunsuz bir kullanım sunar.
  • Mermer özellikleri arasında yer alan bir diğer önemli husus, uzun ömürlü olmasıdır. Kullanıma göre olumsuz dış etkenlere maruz kalsa dahi renginde solma, aşınma durumları yaşanmaz. Bu nedenle açık alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
  • Mermerlerin farklı renk ve desenleri mevcuttur. Bu özelliği sayesinde özellikle dekoratif amaçlı olarak çeşitli noktalarda kullanılır. En çok tercih edilen renkler arasında son dönemlerde gri ve beyaz revaçtadır. Pembe, mavimtırak, siyah, kırmızı, sarı gibi renklerde mermer renkleri arasında yer alır.
  • Mermerlerin içeriğinde farklı mineral bulunmasından dolayı farklı sertlik derecesine sahiptir. İçeriğinde yer alan mineral oranının fazla olması taşın sertliğine doğrudan etki eder.

Mermer Kullanım Alanları Nelerdir?

Genel özellikleri ve dayanıklı yapısı ile herkes tarafından tercih edilen mermerler, pek çok sektörün tercih ettiği bir yapı modelidir. Canlı renk geçişlerine sahip olmasından dolayı dekorasyonlarda da tercih edilen mermerlerin birçok kullanım alanları söz konusudur. İnşaat sektörü, dekorasyon sektörü, heykelcilik, süs eşyaları, mezarcılık, bina iç ve dış kaplamaları, mutfak ve banyo gibi alanlarda mermer kullanımları oldukça yoğundur.

Mermer Fiyatları Ne Kadar?

Mermer fiyatları, tercih edilen ürünün boyutuna ve modeline göre değişkenlik gösterebilir. Herkesin tarzına hitap edecek pek çok farklı renk ve modelde mermer bulunur. İstenilen tüm boyut ve ebatlara göre tasarlanan mermerler, kullanıldığı alanlara ayrı bir modernlik katar. Sizler de bulunduğunuz noktayı daha modern bir yapı haline dönüştürmek isterseniz DH Marble sitesi üzerinden dilediğiniz modeli tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir