Mermerin Banyoda Kullanımı ve Püf Noktaları!

Binlerce yıldır pek çok alanda kullanılan mermer, doğal taşlar arasında yer alır. Son derece dayanıklı yapıdadır ve bu sayede geçmişten geleceğe uzanan yapıların oluşturulmasını sağlar. Mermer su geçirmez özelliği ile ıslak zeminlerde en fazla kullanılan doğal taşlar arasında yer almasını sağlar. Mermerin banyoda kullanımı ve püf noktaları dikkat edildiği takdirde banyolarda istenen hijyen ve dayanıklılık elde edilir. Mermer kullanıldığı alanlara şıklık ve asalet katar. Aşırı ısıdan ve soğuktan etkilenmez. Isıya dayanıklı olması ile hamam ve banyoların vazgeçilmez yapı malzemeleri arasında yer alır.

Türk hamamı dünyaca ünlüdür ve hamamların iç duvarlarında, zeminlerinde, kurnalarında, göbek taşlarında mermer kullanılır. Günümüzde Türk hamamları hala popüler olmakla birlikte insanlar evlerinin banyolarında da mermer kullanmayı tercih ederler. Bu şekilde hamamların nostaljik ve estetik görünümünü evlerinin banyolarında oluştururlar. Mermerin kullanımı ile birlikte banyonun uzun yıllar boyunca aynı yeni görünümü ile kullanılması mümkün olur.

Banyoda Mermer Kullanımında Püf Noktalar

Doğanın içinden gelen, doğa dostu olan mermerin dayanıklılığı doğru işlenmesi ve kullanılması ile mümkün olur. Mermerin banyoda kullanımında püf noktalar yıllar içinde elde edilen tecrübeler ile biriktirilmiştir. Bu noktalara dikkat edildiğinde iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Kullanılan mermerin rengi ve kullanım şekli görünümün modern ya da klasik olmasında etkili olur. Bu yönde tercihinizi mimarınız ile paylaşmanız elde edeceğiniz sonuçtan daha çok memnun olmanızı sağlar. Mermer kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları arasında ise şunlar öne çıkar.

  • Mermer her ne kadar dayanıklı bir doğal taş olsa da yanlış kullanım zamanla renginde sararma ve lekelenmeler olmasına neden olur. Bunun olmaması için temizliğinde kesinlikle asit içermeyen deterjanlar kullanılmalıdır
  • Banyoda parfüm, deodorant, diş macunu gibi kimyasal içerikli maddelerin mermer ile temasının önüne geçilmesi gerekir
  • Mermer cilalandığında yüzeyi kaygan olabilir. Banyo gibi zeminin, ıslak olabildiği, nenim yüksek olduğu mekanlarda zeminde kullanımı sırasında cilalanmaması daha uygun olur
  • Mermer doğal su geçirmez yapıya sahip olmakla birlikte birleşim noktalarında da sızdırmazlığı sağlayacak olan özel malzeme kullanılması gerekir. Böylece banyoda kullanılan su mermerin altına geçerek binaya zarar vermez

Mermerin Banyolarda Tercih Edilmesini Sağlayan Özellikleri

Mermerin banyoda kullanımı ve püf noktaları arasında sunduğu görsellik ön plana çıkar. Türk hamamlarının o ihtişamlı görünümü banyolara taşınabilir. Kendi evinizde, otel ve tesislerde bulunan banyolarda istenen estetik görünüm elde edilir. Mermer binlerce yıllardır sunduğu görsellik ile kullanılır. Son derece dayanıklı olan yapıda olan mermerden yapılan binalar, heykeller, dekoratif malzemeler günümüze kadar dayanır.

Farklı renklerde bulunan mermerler ile özgün dekorasyonlar yapılabilir. DH Marble firmamızın ocaklarında çıkartılan mermerler deneyimli ustalarımız tarafından işlenir. İstenen kalınlıkta plakalar halinde hazırlanır. Ürünlerimizi Türkiye’nin her noktasına ve yurt dışına satıyor ve yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgiyi bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir