Mermer Nasıl Döşenir?

Mermer taşlarının kullanım alanlarının başında zemin ve duvar kaplamaları gelir. Merdiven basamakları da mermerin kullanım alanları arasında yer alır. Bu tür mermer kullanımlarında mermerin döşenmesi gerekir. Mermer döşemesi uygun ölçüdeki parçaların seçilmesi ve doğru şekilde yapıştırılması ile tamamlanır.

Uygun alet ve edevatlar ile kolay bir şekilde mermer döşemesi yapabilirsiniz. Fakat birçok kişi bu konuda profesyonel destek almayı tercih eder. Mermer döşenirken beton gibi farklı yüzeyler üzerine yapıştırılabilir. Mermerin döşeneceği yüzeye göre döşeme ve yapıştırma aşamaları farklılık gösterebilir. Doğru yöntemlerle mermer taşları kolaylıkla döşenebilir ve zeminlerde estetik bir görünüm elde edilebilir.

Mermer Nasıl Döşenir?

Mermer döşemesi yaparken uygun sıralı adımlarla ilerlemeniz ve doğru teknikleri kullanmanız, göz alıcı yapısı ile dikkat çeken bu doğal taşı verimli bir şekilde yerleştirmeniz için önem taşır. Mermer şu şekilde döşenir:

  • İlk etapta hazırlık ve planlamanın yapılması gerekir. Bu aşamada mermer döşemeyi planladığınız alanın ölçülerini çıkarmalısınız. Ölçüleri elde ettikten sonra bu ölçülere uygun mermer parçaları satın almanız gerekir.
  • Mermer parçalarını temin ettikten sonra bu işleme uygun bir yapıştırıcı satın almalısınız. Mermer döşemelerinde yapıştırıcı kullanılır. Mermerlerin beton gibi farklı yüzeylere sağlam bir şekilde yapışmasını sağlayan taş yapıştırıcıları bulunur. Bu yapıştırıcılardan satın alarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
  • Gerekli araçları temin ettikten sonra mermerin döşeneceği yüzeyin temizliğine başlamalısınız. Zeminde herhangi bir kirlilik unsuru kalmamalıdır. Aksi takdirde mermer döşemesinden istenilen verim alınamayabilir.
  • Yüzey temizliğini tamamladıktan sonra yapıştırıcı zemine uygulanmalıdır. Kimi yapıştırıcı solüsyonlar yapıştırıcının hem mermere hem zemine uygulanmasını gerektirir. Bazılarında da sadece zemine uygulamak yeterlidir. Mermeri yerleştirmeden önce yapıştırıcının kurumasını beklemelisiniz. Bu durum yapıştırıcı türüne göre değişiklik gösterebilir. Karışıklıklardan kaçınabilmek için yapıştırıcıyı uygulamadan önce mutlaka ambalajını okumalısınız.
  • Yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra mermeri düzgün bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu aşamada kaymalardan kaçınmak için su terazisi gibi araçları kullanabilirsiniz. Düz ve simetrik bir şekilde yapıştırmanız gerekir. Köşelerde tam bir doksan derecelik açıyla mermer bloklarını yapıştırıcı üzerine yerleştirin. Sonrasında düz ve doğruluğundan emin olduğunuz mermer parçasını referans alarak diğer parçaları da yerleştirebilirsiniz.
  • Bütün parçaları yerleştirdikten sonra bir tokmak yardımıyla çok da şiddetli olmamak üzere mermerleri yapıştırıcı üzerinde sabitleyebilirsiniz.
  • Sonrasında mermer taşlarının arasında fuga doldu yapmanız gerekir. Fuga doldu aralarında boşluk bulunan mermer taşlarının arasını doldurur ve birleşik bir görünüm sunar.

Bu adımları takip ederek mermer döşeyebilirsiniz. Döşeme işlemi sonrasında düzenli olarak temizlik ve bakım yapabilir, mermer döşemelerini uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Mermer Betona Nasıl Yapıştırılır?

Betona mermer yapıştırma işleminde ilk etapta beton yüzeyini temizlemeniz gerekir. Bu aşamadan sonra beton tesviye karışımı kullanarak beton ve mermer yüzeyleri arasındaki uyumsuzluğu en aza indirebilirsiniz. Sonrasında uygun yapıştırıcı solüsyonunu satın alarak mermerleri beton üzerine yapıştırabilirsiniz. Zemin döşemelerinde kullanabileceğiniz farklı mermerler için DH Marble ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir