Mermer, Mutfakta Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mermerler yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilir. Mermer taşlarının yaygın olarak kullanıldığı alanların başında mutfak gelir. Mutfaklarda birçok farklı şekilde mermer taşlarını kullanabilirsiniz. Mutfakta mermer kullanımında bazı noktalara dikkat edebilir, sağlıklı ve verimli bir şekilde uzun yıllar boyunca sürecek verimli bir kullanımı deneyimleyebilirsiniz. Mermer taşının doğal dokusunu yaşam alanlarına taşımak isteyen birçok kişi mermer mutfakta hangi alanlarda kullanılır sorusuna cevap arar. Mermerin mutfaklarda yaygın olarak tercih edildiği bazı alanlar şunlardır:

 

  • Mermerin en çok kullanıldığı alan şüphesiz ki mutfak tezgahlarıdır. Günümüzde birçok kişi mermer mutfak tezgahlarını tercih eder. Mutfak tezgahınızı mermerden yaptırarak göz alıcı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Mermer tezgahlar genel olarak soğuk olduğundan bu tezgahlar hamur işi yapımında avantaj sağlar. Fakat mermer mutfak tezgahları kullanılırken limon gibi asitli sıvıların dökülmemesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bu tezgahlar kullanıma bağlı olarak lekelenip çizilebilir. Bu nedenle mermer mutfak tezgahları düzenli bakım ve temizlik ister.
  • Mermer mutfaklarda ada kısımlarında tercih edilebilir. Fakat ada mutfaklar da yoğun olarak kullanıldığından düzenli ve doğru bakım kritik önem arz eder. Ada mutfağınızı mermerden yaptırarak, gün içerisinde sıklıkla kullandığınız mutfağınıza eşsiz bir görünüm kazandırabilirsiniz.
  • Tezgah sırtları mermerin mutfaklardaki kullanım alanlarından bir diğeridir. Tezgahın duvarla birleştiği alandan yukarıya doğru çıkan sırt bölgesini mermer ile kaplayabilirsiniz. Böylece hem duvarları koruyabilir hem de mermerin büyüleyici doğasını yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz.
  • Fırın arkaları da tıpkı sırt bölümlerinde olduğu gibi mermerle kaplanabilir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Zira fırın arkası yoğun olarak ısıya maruz kalabilir. Bu nedenle seçilen mermer türünün ısıya dayanıklı bir mermer çeşidi olması önem taşır. Isıya dayanıklı olmayan mermerler zamanla ısıya bağlı olarak rengini yitirebilir ve şeklini bozabilir.

Mutfaklarda Mermer Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfaklarda mermer kullanılırken bazı noktalara dikkat etmek bu doğal taşın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlar. Mutfaklarda mermer kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Mutfaklarda kullanılacak olan mermer seçilmeden önce yüzeyin düz, pürüzsüz ve mermer montajına uygun duruma getirilmesi gerekir.
  • Mermer yoğun olarak düzenli bir şekilde ısıya maruz kalmayacağı, limon suyu gibi sıvılarla temas etmeyeceği bir şekilde yerleştirilmelidir.
  • Mutfakta mermer kullanılırken düzenli olarak bakım yapmak gereklidir. Aksi durumlarda zamanla mermer rengini kaybedebilir ve solabilir. Aynı zamanda mermerlerin çizikleri de cila atma işlemi ile giderilmelidir.

Hangi Mermer Türü Mutfaklarda Tercih Edilmeli?

Mutfaklarda tercih edebileceğiniz çok sayıda farklı mermer türü bulunur. Mermer türlerinin özellikleri benzerlik gösterse de esasında ana yapıları aynıdır. Mutfaklarda kullanmak için mermer satın almadan önce dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda ısıya da dayanıklı olmasına önem göstermelisiniz. Bu noktalara dikkat ederek, renk ve desen seçenekleri arasından bir satın alım yapabilirsiniz. Farklı mermer türleri için DH Marble web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir