Mermer Nedir?

Mermer; banyo, mutfak, zemin kaplama ve duvar kaplama gibi birçok farklı alanda kullanılan bir doğal taş çeşididir. Mermerin oluşum aşamaları belirli bir süreye yayılır ve mermerin karakteristik özelliklerini belirler.

En temel anlatımı ile minerallerin yüksek basınç altında metamorfizma evresine geçmesi, sıkışması, katılaşması ile oluşan bir doğal taştır. Farklı renkleri bulunan mermerin aynı zamanda çeşitli türleri de bulunur. Mermeri karakteristik kılan üzerindeki desenleri yani damarlarıdır. Bu damarlar mermerin oluşum aşamalarında geçirdiği fiziksel ve kimyasal değişiklikler sonucu meydana gelir. Yaşam ve çalışma alanlarınızda mermer kullanarak kolayca göz alıcı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Mermer Nasıl Oluşur?

Mermer oluşumu esnasında şu aşamalardan geçer:

  • Mermer en nihayetinde kireçli kayaların metamorfizma geçirmesi sonucu meydana gelir. Bu nedenle mermer oluşumunun en temel adımı kireçli kayalardır. Denizlerde, göl ya da akarsularda yer alan mineraller zamanla çökelir ve tortulaşır. Bu tortulaşma sonucu kireçli kayalar oluşur.
  • Tortul kütleleri ya da kireç taşları zamanla yüksek basınç altında kalarak sıkışmaya başlar. Bu aşamadan sonra içlerinde yer alan kalsit kristalleri zamanla büyür.
  • Bu aşamadan sonra metamorfizma süreci başlar ve kalsit kristalleri daha çok büyür. Mineraller kimyasal ve fiziksel olarak değişmeye başlar. Mermer taşının oluşumunda en önemli aşama budur.
  • Kalsit kristallerinin büyümesiyle beraber mermer taşı oluşur. Kalsit kristalleri birbirlerine yapışarak güçlü ve sağlam bir form oluşturur.

Böylece mermer oluşum aşamaları tamamlanmış olur. Bu aşamalardaki minerallerin özellikleri mermerin renklerini belirler. Aynı zamanda mermerin eşsiz desenlerini oluşturan damarları da bu aşamalara göre şekillenip renklenir.

Mermer Taşının Özellikleri Nelerdir?

Mermer taşının birçok farklı özelliği bulunur. Bu özellikleri mermer taşının farklı alanlarda sevilerek kullanılmasını sağlar. Bu doğal ve göz alıcı taşın temel özelliği sağlamlığıdır. Oluşumu uzun süreler boyunca yüksek basınç altında devam eden mermer oldukça dayanıklıdır. Mermer taşının özellikleri kullanıcıların yaşam ve çalışma alanlarında bu taşı güvenle kullanabilmelerini sağlar. Mermerin bir diğer özelliği kolayca işlenebilmesidir. Doğal oluşum alanlarından alınan mermer taşları kısa sürede işleme alınabilir ve satışa hazır duruma getirilebilir. Mermerin dikkat çeken bir diğer özelliği de sıcaklığı iletmesidir. Bu özelliği sayesinde yaşam alanlarında zemin kaplamalarında tercih edilebilir.

Mermer Taşı Kullanım Alanları

Mermer taşı kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Mermer taşının doğal yapısı, eşsiz damar desenleri ve büyüleyici renkleri kullanıcıların bu taşları yaşam alanlarında ve çalışma ortamlarında kullanabilmelerini sağlar. Mermer taşları banyolarda kullanılabilir. Banyoların zeminleri mermerle kaplanabilir. Aynı zamanda banyo duvarları da mermer ile kaplanabilir. Banyolarda bulunan lavabolar da mermerlerin kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Salonlarda zeminler mermer ile kaplanabilir. Mermer taşları peyzaj dokunuşlarında da tercih edilebilir. Birden fazla alanda kullanılan mermer taşlarına DH Marble web sitesi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir