Mermer ile Granit Arasındaki Fark!

Mermer ve granit farklı amaçlarla yaygın olarak tercih edilen doğal taşların başında gelir. Bununla beraber mermer ile granit arasındaki fark sıklıkla merak edilir. Bu iki doğal taş arasındaki temel fark oluşum aşamalarıdır. Mermer kalsit minerallerinden oluşur. Aynı zamanda dolomit mineralleri de mermer oluşumuna zemin hazırlar.

Granit ise kuvars ve feldspat minerallerinden oluşur. Mika mineralleri de granit oluşturabilir. Bu iki doğal taş sertlik ve dayanıklılık alanında da birbirinden ayrılır. Granit mermerden çok daha sert bir doğal taştır. Bununla beraber mermer, genel olarak iç mekanlarda, mutfak tezgahlarında, zeminlerde ve duvar kaplamalarında kullanılır. Granit ve bu alanlarda kullanılabilir, fakat granit aynı zamanda dış mekanlarda da kullanılabilir. Granit çok daha sert bir yüzeye sahipken mermer daha gözenekli bir yüzey sunar.

Mermer Nedir?

Mermer oluşumu uzun süreler boyunca devam eden bir doğal taştır. Mermerin oluşması için ilk etapta kireç taşlarının oluşması gerekir. Kireç taşları oluştuktan sonra bu taşlar içerisindeki kalsit minerallerinin kimyasal ve fiziksel değişimi başlar. Bu aşamalarda mermerin karakteristik özellikleri ortaya çıkar. Mermerin rengi ve üzerindeki damarlar bu aşamalarla oluşur. Zamanla büyüyen kalsit kristalleri birbirlerine yapışır ve bu şekilde mermer ortaya çıkar.

Günümüzde mermer banyolarda sıklıkla kullanılır. Banyo tezgahlarında, lavabolarda mermer kullanabilirsiniz. Aynı zamanda duvar kaplamalarında da mermer tercih edilebilir. Birden fazla çeşidi bulunan mermer ısıyı iletir ve bu sayede zemin kaplamalarında kullanılabilir.

Granit Nedir?

Granit kuvars, feldspat veya mika minerallerinden oluşan bir doğal taştır. Eşsiz görüntüsü ve dayanıklılık özellikleri sayesinde birçok alanda tercih edilen granit magma sıvısının soğuması ve kayalaşması sonucu meydana gelir. Bu kayalaşan kütleler içerisinde yer alan minerallerin kimyasal ve fiziksel değişimler geçirmesi sonrasında granit ortaya çıkar. Granit oldukça sert ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde dayanıklı ve güçlü bir doğal taş olarak öne çıkar.

Diğer doğal taşların büyük bir bölümünün aksine granit dış mekanlarda da kullanılabilir. Mimaride ve peyzaj çalışmalarında granit sıklıkla tercih edilir. Farklı granit çeşitleri, oluşum aşamalarındaki değişkenlerden ortaya çıkar. Minerallerin geçirdiği fiziksel ve kimyasal değişimler granitin rengini ve yapısını belirler. Canlı renklere sahip farklı granit çeşitleri bulunur.

Mermer ve Granit Arasındaki Farklar

Mermer ve granit arasındaki temel farklardan bazıları şunlardır:

  • Mermer granite göre daha yumuşaktır. Granit taşları Mohs sertlik ölçeğinde 6-7 kademe arasındadır. Bununla beraber mermer ise Mohs ölçeğinde 3-5 kademeleri arasında yer alır. Granit mermerden daha serttir.
  • Granit mermere göre daha az bakım ister. Daha dayanıklı ve kullanışlı olan granit mermerden daha uzun yıllar boyunca kullanılabilir.
  • Mermer genel olarak mutfak tezgahları, duvar ve zemin kaplamaları gibi amaçlarla kullanılır. Granit de bu alanlarda tercih edilebilir, fakat granit aynı zamanda binaların dış cepheleri için de kullanılabilecek kadar dayanıklıdır. DH Marble üzerinden farklı granit çeşitlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir