Mermer ile Traverten Arasındaki Farklar!

Traverten, kalsiyum karbonat bileşiminden meydana gelen traverten taşlarının çökmesi sonucu ortaya çıkar. Hem mermer hem de traverten yapı malzemesi olarak sıklıkla tercih edilir. Ancak her ikisi de birbirinden farklıdır. Mermer ile traverten arasındaki farklara bakacak olursak şunlar sayılabilir:

  • Mermer, pürüzsüz bir dokuya sahip iken, traverten ise daha doğal ve dokulu ve de gözenekli bir yapıya sahiptir.
  • Mermer, satenli honlu bir yüzey bitiş şekli veya çok cilalı bir yüzey bitiş şekli ile üretilirken, traverten ise oldukça yumuşak ve emici bir özelliğe sahiptir.
  • Mermer, sert bir yapıya sahip olarak estetik, doğal ve parlak bir görüntüye ship bulunurken, traverten ise kalsiyum karbonat içeriğine sahip olarak termal yeraltı sularının ve karbonat minerallerinin çökmesi sonrasında oluşan oldukça yumuşak ve emici bir yapıya sahiptir.

 

Hangisi Daha Sağlam? Mermer mi, Traverten mi?

Günümüz şartlarında oldukça yoğun bir kullanım alanına sahip olan mermer ve travertenler, her kullanıcının aklına, mermer mi daha sağlam traverten mi sorusunu getirir. Bu sorunun cevap bulması açısından dış alanlarda veya iç mekanlarda restorasyon ya da dekorasyon gibi işlemler gerçekleştirilirken mermer ve traverten arasındaki farka bakılır. Böylece mermer mi daha sağlam yoksa traverten mi sorusu da net bir şekilde cevap bulmuş olur. Travertenin mermere nazaran daha parlak görünümlü, daha sağlıklı ve daha dayanıklı bir yapı oluşturduğu gerçeği ortaya çıkar. Bu nedenle travertenin kullanım sıklığı mermere göre daha fazla olur ve birçok kullanıcı bu özellik sebebiyle tercihini travertenden yana kullanabilir.

Mermer ve Travertenin Kullanım Alanları

Her ürünün kendine has kullanım alanları olduğu gibi mermer ve travertenin de kendine has kullanım alanları vardır. Bu anlamda mermer ve travertenin kullanım alanları, farklı şekillerde ortaya çıkan birçok farklı istek ve ihtiyaca cevap vermiş olur. Bilindiği üzere mermer, özellikle evlerin mutfak bölümünde mutfak tezgahları için kullanılan ve zemin döşemesi için kullanılan bir malzeme çeşidi olarak ön plan çıkar. Bu paralelde hem eski yapılarda hem de yeni yapılarda kullanım alanları incelendiği vakit, zeminler, mutfak, banyo, tuvalet ve merdivenler gibi farklı noktalar görülür.

Aynı şekilde traverten malzemenin kullanım alanları incelendiği vakit ise, genel olarak yapısı gereği travertenin inşaat malzemesi olarak çok sık bir şekilde tercih edilen bir malzeme olduğu ortaya çıkar. Travertenin bu yapısı ile birlikte iç dekorasyon alanında, yani iç mimari gerçekleştirirken kullanım alanı bulan traverten birçok kimse tarafından yoğun bir şekilde tercih edilir. Mermer ve traverten hakkında bu gibi farklı ve kapsamlı bilgilere erişmek isteyen kimseler DH Marble’den en sağlıklı bilgiyi alabilir. Çeşitli mermer ve travertenleri inceleyebilir ve kullanmak istediği alana göre tercihte bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir