Mermer Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mermer günümüzde birçok farklı alanda kullanılan büyüleyici bir doğal taş olarak öne çıkar. Doğal özellikleri sayesinde dikkat çeken bu doğal taş zemin kaplamalarından lüks otomobillerin iç tasarımına kadar oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Mermer doğal taşının bazı kullanım alanları şunlardır:

 

  • Masa ve mobilya üretimlerinde mermer türleri sıklıkla tercih edilir. Göz alıcı ve modern bir görünüm için mermerden üretilen mobilyalar satın alabilirsiniz. Aynı zamanda üst kısmı mermerle kaplanan masalar ve sehpalar da yaşam alanlarınızı iyileştirebilecek parçaların başında gelir.
  • Heykel ve sanat eserlerinin yapımında mermer taşı sıklıkla kullanılır. Uzun yıllar dayanıklı olan doğal mermer taşı heykellerin üretiminde kullanılan taşların başında gelir. Aynı zamanda birçok farklı sanat eserinde de mermer tercih edilir.
  • Yaşam ve çalışma ortamlarında zeminlerin kaplanması için mermer kullanılabilir. Kendine özgü damarları, renkleri ve desenleri ile öne çıkan mermer zemin kaplamalarında tercih edilerek büyüleyici bir atmosfer oluşturulabilir.
  • Mimari detaylar için mermer kullanılabilir. Zorluk koşullara dayanıklı olan mermer taşını binaların iç ve dış mimarisinde tercih ederek özgün bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Duvar kaplamalarında mermer sıklıkla tercih edilir. Evlerinizde ya da çalışma alanlarında, ofislerde duvar kaplamaları için mermer türleri arasından bir seçim yapabilirsiniz.
  • Banyolar mermerin en çok kullanıldığı alanlar arasında yer alır. Göz alıcı bir banyo için zeminleri ve duvarları mermer ile kaplayabilirsiniz. Lavabo kısmı da mermer ile üretilebilir.
  • Mermer türlerinin en çok kullanıldığı bir diğer alan da mutfaklardır. Günümüzde mermerden üretilen mutfak tezgahları yaygın olarak tercih edilir. Ada mutfaklar ve tezgahların sırt kısmı da mermerden üretilebilir.

Mermerin kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Birçok otel, müze ve konut projelerinde eşsiz bir mekan algısı için mermer tercih edilir. Aynı zamanda lüks otomobillerde, yatlarda ve uçaklarda da mermer detayları büyüleyici bir görünüm için kullanılır.

Mermer Nasıl Oluşur?

Kullanım alanları çok çeşitli olan mermerin oluşum aşamaları oldukça uzun sürer. Öyle ki mermer gibi doğal taşların doğal olarak oluşumu milyonlarca yıl boyunca sürebilir. Günümüzde büyüleyici görünümleri sebebiyle tercih edilen mermer taşları binlerce yıl önce oluşmuş doğal taşlardır. Mermerin oluşum süreci karbonat kayaçlarının meydana gelmesi ile başlar. Milyonlarca yıl boyunca devam eden süreç bu aşama ile başlar. Oluşan karbonat kayalıkları yerin derinliklerinde yüksek basınç ve sıcaklığa maruz kalır. Böylece metamorfik dönüşüm geçirir ve kristalizasyon başlar. Kristalizasyon aşamasının başlamasıyla birlikte karbonat mineralleri kristalleşir, büyür ve şekil değiştirir. Böylece mermer meydana gelir.

Mermerin %75’inden fazlası kalsiyum karbonattan oluşur ve karakteristik özellikleri buradan gelir. Mermerin özellikleri ise şunlardır:

  • Mermer Mohs sertlik ölçeğinde 2.5-.5.5 arasında yer alır.
  • Mermerin yüzeyi gözeneklidir.
  • Mermer beyaz, krem rengi, bej, siyah ya da farklı renklerde olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir