Türkiye’deki Mermer Maden Ocakları Nerelerde Daha Fazla?

Mermer eşsiz görüntüsü ile dikkat çeken doğal taşların başında gelir. Birçok farklı alanda kullanılan mermer sert yapısı ve gözenekli yüzeyi sayesinde birçok avantajı da beraberinde getirir. Yaşam ve çalışma alanlarınızda kullanabileceğiniz mermerin farklı renk ve desen seçenekleri bulunur. Mermer üretimi ülkemizde ve dünyada her geçen gün artarak devam eder. Bununla beraber Türkiye’de mermer maden ocakları nerelerde olduğu merak edilebilir.

Türkiye’deki mermer maden ocaklarının büyük bir bölümü Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yer alır. Bu bölgelerde bulunan doğal mineral kütleleri ve mermer blokları Türkiye’nin büyük çapta mermer üretimi ve ihracatı yapabilmesini sağlar. Öyle ki Türkiye bütün dünyanın mermer kullanımını tek başına 80 yıl boyunca karşılayabilecek kadar mermer rezervine sahiptir. Türkiye’nin mermer rezervi toplam 13.9 milyar ton civarındadır. Bu da yaklaşık 5.1 milyar m³ boyutuna denk gelir. Büyük bir mermer rezervine sahip olan Türkiye’de bulunan 800 farklı mermer maden ocağında mermerin birçok çeşidi çıkarılır.

Türkiye’de En Çok Nerede Mermer Maden Ocağı Var?

Türkiye’de en çok nerede mermer maden ocağı var diye bakıldığında geniş bir alanın olduğu görülebilir. Ülkemizde oldukça büyük mermer rezervi ile dikkat çeken, mermer ihracatı konusunda öne çıkan bir ülkedir. Türkiye’de 800 farklı mermer maden ocağı bulunur. Bu maden ocaklarından çok sayıda farklı mermer türü çıkarılır. Türkiye’deki mermer maden ocaklarının büyük bir bölümü Ege bölgesinde yer alır.

Aynı zamanda Marmara bölgesinde de çok sayıda farklı mermer maden ocağı bulunur. Mermer maden ocağı sayılarında öne çıkan bir diğer bölge de Akdeniz’dir. Bunlarla beraber Türkiye’deki en çok mermer maden ocağına sahip olan şehir Balıkesir olarak öne çıkar. Balıkesir ilini Afyonkarahisar takip eder. Türkiye’deki toplam maden ocaklarının %27’si Balıkesir ilindedir. %24’ü ise Afyonkarahisar ilinde yer alır. Bu iki ilden sonra sırasıyla şu şekildedir:

  • %12’si Bilecik
  • %8’i Denizli
  • %6’sı Muğla
  • %4’ü Eskişehir

Türkiye tek başına bütün dünyadaki mermer kullanımını 80 yıl boyunca karşılayabilecek kadar büyük mermer rezervlerine sahiptir. Oluşumu yıllar süren bu doğal taş rezervlerinin kullanım alanları her geçen gün hızla artış gösterir. Türkiye’deki 800 maden ocağı farklı bölge ve illere yayılmış durumdadır. Bu mermer maden ocaklarını 1500 farklı fabrika takip eder. Mermer maden ocaklarından çıkarılan mermer kütleleri Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan fabrikalarda işlenerek uygun formlara getirilir. Bu fabrikalarda fırçalama, alevleme, zımparalama, kumlama ve çekiçleme gibi farklı yüzey işleme teknikleri kullanılır. 800 mermer maden ocağı ve 1500 fabrikanın yanı sıra 7000 farklı mermer atölyesi de Türkiye sınırları içerisinde yer alır. Bu atölyelerde özel mermer üretim ihtiyaçları karşılanır. Türkiye Dünya doğal taş rezervinin %40’ına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir