Mermer Cilalama Nasıl Yapılır?

Birçok farklı alanda kullanılan mermer cilalama işlemi ile daha parlak bir görünüme kavuşabilir. Mermerin doğal olarak oluşan damarları ve rengi cilalama işlemleri ile öne çıkarılabilir. Mermer cilalama yaparak mermer taşlarına daha göz alıcı bir görünüm kazandırabilir, uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Uygun araç ve gereçler ile kolay bir şekilde mermer cilalama yapabilirsiniz. Cilalama diskleri ve cilalama sıvısını kullanarak mermer üzerinde meydana gelen küçük ya da büyük çizikleri giderebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemle mermerin mat kısımlarını da parlatabilir ve öne çıkarabilirsiniz. Dilerseniz profesyonel destek alabilir ve daha verimli bir mermer cilalama işlemi yapabilirsiniz.

Mermer Cilalama Ne İşe Yarar?

Kişiler mermer cilalama işleminin ne işe yaradığını, neden yapılması gerektiğini merak edebilir. Mermer cilalama işleminde şu sonuçlar elde edilir:

 • Mermer yüzeyi daha parlak bir görünüm elde eder.
 • Kullanıma bağlı olarak oluşan çizikler giderilir. Büyük ya da küçük çizikler, derin çizikler de cilalama işleminde giderilebilir. Mermere cila atılırken kullanılan cilalama disklerinin her biri farklı düzeyde çizikler için kullanışlıdır.
 • Mermer yüzeyine cila yapılarak daha pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir.
 • Mermerin milyonlarca yıl süren oluşum sürecinde ortaya çıkan damarları cila işlemi ile öne çıkarılabilir.

Mermer Cilalama Nasıl Yapılır?

Mermer cilalama işlemine başlamadan önce profesyonel destek almayı değerlendirmeniz işlemin verimliliği açısından önem taşır. Bununla beraber mermer cilalama şu şekilde yapılır:

 • Cila atmadan önce mermer yüzeyinin temizlenmesi gerekir. Mermer üzerindeki lekeler, kalıntılar nemli bir bez ile silinmeli ve sonrasında mermer kurutulmalıdır. Bu tür kalıntılar, yağ ve kirler cilalamada kullanılan cila disklerinden verim alınamamasına yol açar.
 • Verimli bir cila atma süreci için gerekli ekipmanlar temin edilmelidir. Farklı kalınlıklarda cila diskleri, cila sıvısı ve su ile mermer yüzeyine cila atılabilir.
 • Mermer yüzeyine cila atarken büyük kusurlardan küçük kusurlara doğru gitmek gerekir. Yani ilk önce büyük çizikleri ortadan kaldırmak gereklidir. Büyük çizikleri ortadan kaldırmak için kalın ve büyük cila disklerini kullanabilirsiniz.
 • Sonrasında orta büyüklükte çizik ve kusurlar için orta kalınlıkta bir cila diski kullanabilirsiniz.
 • Sıra en küçük çiziklere geldiğinde boyut olarak daha küçük olan, ince cila disklerinin tercih edilmesi gerekir. Bu diskler ile oldukça ince olan mermer çizikleri kolayca yok edilebilir.
 • Disklerle işiniz bittikten sonra cila sıvısını kullanmaya başlayabilirsiniz. Satın aldığınız cila sıvısının ambalajı üzerinde yer alan talimatları mutlaka okumanız gerekir. Cilalama maddesini dikkatli bir şekilde mermer yüzeyine uygulamakla işe başlayabilirsiniz.
 • Cilalama işlemini tamamladıktan sonra su ile cila maddesinin kalıntılarını temizlemeli ve sonrasında mermeri kurutmalısınız. Böylece mermer cilalama işlemi tamamlanır.

Mermer taşlarının doğal yapısını uzun yıllar boyunca koruması için düzenli olarak doğru bakım yapmanız gerekir. Düzenli olarak cila atmak mermer yüzeyinin her zaman göz alıcı olmasına imkan tanır. DH Marble üzerinden farklı mermer türlerine bakabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri kuşku duymadan sipariş edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir