Mermer Bakımı Nasıl Yapılır?

Mermer yaşam ve çalışma alanlarında dekorasyon amacıyla sıklıkla tercih edilir. Doğal damarları ve renkleri ile göz alıcı bir görüntü sunan mermerin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi mümkündür. Fakat yıllar boyunca mermerlerin leke almaması ve doğal formunu koruyabilmesi için çeşitli bakımlar yapmak gerekebilir. Mermer bakımı belirli noktalara dikkat etmeniz durumunda oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Mermer tezgahlar, mobilyalar ve diğer eşyalar için şu şekilde bakım yapabilirsiniz:

  • Mermer yüzeyini nemli bir bezle silerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Temizlik yaparken kimyasal sıvılar kullanmamanız, yumuşak bir mikrofiber bez kullanmanız mermerin doğal yapısının korunmasını sağlar.
  • Bunlar her ne kadar sert ve dayanıklı bir doğal taş olarak bilinse de esasında sıvıları gözeneklere çekebilir. Bu nedenle temizlik yaparken mermer yüzeyi mutlaka kuru ve yumuşak bir bez ile silinmeli ve ıslak bırakılmamalıdır.
  • Kullanımında oluşan lekeleri gidermek için oksijenli su tercih edilebilir.
  • Mermer yüzeyinde bulunan ve çıkarmakta zorlandığınız lekeler için, kabartma tozu ve suyu lapa haline getirdikten sonra leke üzerine uygulayabilirsiniz.
  • Üzerindeki yağ lekeleri için de nişasta kullanabilir, nişastayı leke üzerine sürdükten 15-20 dakika sonra nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz.

Mermer Bakımı Neden Önemlidir?

Mermer bakımı birçok açıdan önem taşır. Zira mermerler oluşumu uzun süreler boyunca tamamlanmayan, doğal ve göz alıcı taşlardır. Mermerler mutfak tezgahlarında, mobilyalarda, zeminlerde kullanılırken zamanla bazı lekeler ve deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bunları engellemek için mermer bakımı kritik önem taşır. Aynı zamanda mermerin göz alıcı rengini ve damarlarını kaybetmemesi ve her zaman doğal bir formda kalması için de mermer bakımı gerekir. Mermer bakımının ihmal edilmesi durumunda zamanla şu durumlar ortaya çıkabilir:

  • Yüzeyinde çıkması mümkün olmayan kalıcı lekeler ortaya çıkabilir.
  • Mermerin rengi yavaşça kararabilir ve doğal yapısı bozulabilir.
  • Düz ve pürüzsüz olan mermer yüzeyi zamanla şeklini bozabilir.
  • Mermerin damarları yanlış kullanıma bağlı olarak rengini kaybedebilir.

Mermer Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Ne zaman mermer bakımı yapılmalı sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Birçok kullanıcı mermer bakımlarını ne sıklıkta yapılması gerektiğini merak eder. Mermer kullanımında ortaya çıkan küçük çaplı lekeler yağ, oksijenli su, ılık içme suyu ya da nişasta ile giderilebilir. Fakat daha tutarlı ve sağlam bir bakım için profesyonel destek almak gerekebilir.

Mermer bakımının ne sıklıkta yapılacağı kullanım yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin mutfak tezgahında bulunan mermer taşını en az haftada bir olmak şekilde, nemli bir bez ile silerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Renginde kararma veya solma olan mermer taşı için profesyonel destek alabilirsiniz. Eğer mermer taşı çok yıprandıysa ya da yoğun bir şekilde kullanıldıysa 4-5 ayda bir mermer bakımı yapmak gerekebilir. Fakat nispeten daha az sıklıkta kullanılan mermer taşları için 1-2 yılda bir yapılan bakımlar yeterli olabilir. DH Marble ile iletişime geçerek farklı renklerde ve türlerde mermer taşlarına ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir