Duvarda Mermer Kullanılır mı?

Duvarda mermer kullanılır mı sorusunun evet cevabını bulduğu antik kentler de görülür. Eski çağlarda çok fazla kullanılmış olsa da mermer modern kent hayatında iç cephe duvarlarında kullanılmaya başlanmıştı. Günümüzde ise mermerin asaletinden ve dayanıklılığından iç mekanlarda da yararlanma isteği üst seviyelere taşınmaya başlanmıştır. Mermer dış cephelerde, banyolarda ve zeminlerde kullanılmasına alışık olduğunuz bir malzeme olabilir. Bunun yanında iç duvarlarınızda mermer kullanmanız halinde katacağı şıklık ile son derece estetik görünüme sahip olabilirsiniz.

Mekanların iç duvarlarının bütününde olduğu gibi bir duvarının da dekorasyon amaçlı olarak mermerle kaplanması mümkün olur. Bu şekilde estetik aynı zamanda uzun yıllar kullanılabilecek olan duvar kaplamasına sahip olabilirsiniz. Odanın dekorasyonu ile uyumlu olan renkleri seçebilirsiniz. Salon ve odaların zeminlerini olduğu gibi ayrıca duvarlarını da mermer ile kaplayarak yalıtımı da üst düzeyde elde edebilirsiniz. Açık renkte mermer seçilmesi ile ferah ve aydınlık bir hava odada oluşturulabilir.

Duvarda Mermer Kullanımı Avantajları

Her insanın beğenileri farklıdır ve bundan dolayı da dekorasyon yapılırken kişinin beğenilerinin ön planda tutulması gerekir. Mermerler plakalar halinde olduğu gibi seramik boyutlarında da kullanılır. Ayrıca şeritler şeklinde de mermerlerin duvar kaplamasında kullanılması mümkün olur. Duvarı boydan boya mermer ile kaplayabileceğiniz gibi ayrıca yarısına kadar mermerle kaplayarak kalan kısmını uygun renklerle boyayabilirsiniz. Duvarda mermer kullanımı nasıldır incelendiğinde düz renklerin yanında ayrıca daha çok damarlı ve desenli mermerlerin tercih edildiği görülür. Mermerin kullanılması ile iç mekanların değeri de artar. Duvarda mermer kullanım avantajları arasında şunlar bulunur:

  • Evin havasını değiştirir ve kullanılan mermerin cinsine ve rengine göre daha sıcak, samimi ya da ciddi bir hava katılması mümkün olur
  • Yalıtım sağlar ve enerji maliyetlerinin azalmasını sağlar
  • Bakımı ve temizliği kolaydır
  • Dayanıklıdır ve mermer kaplanan duvarların uzun süre kaplamasının değiştirilmesine gerek kalmaz
  • Evin değerinin artmasını sağlar ve zengin bir görünüm oluşturur

Duvar Kaplamasında Doğru Mermer Seçimi

Duvarda mermer kullanılır mı sorusunun evet cevabını bulması ile günümüzde mermerin bu anlamda daha kullanılmaya başladığı görülüyor. Normalde banyo, mutfak, merdiven duvarlarında görmeye alışık olduğunuz mermeri artık evlerin salon ve odalarında, ofislerde de görmek mümkün oluyor. Mağaza ve restoranların duvarlarında mermer kullanılması ile estetik görünüm elde ediliyor. Asil ve şık görünüm ile elit bir ortamın oluşturulması mümkün olur.

Beyaz, gri, sarı, kahverengi, mor ve daha pek çok renkte mermer bulunur. Bu sayede siz de kendi dekorasyonunuz ile uyumlu renkte mermeri seçebilirsiniz. Ayrıca her mermerin üzerinde bulunan desenler ve damarlar doğada olduğu süre içinde oluşur. Bu sayede mermer ile kaplattığınızda duvarınızın eşsiz bir görünüme sahip olduğundan emin olabilirsiniz. DH Marble firmamızın kaliteli mermerleri ile duvarlarınızı güvenle kaplatabilirsiniz. Mermerlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir