Traverten Taşının Bahçede Kullanımı!

Traverten taşı yeraltı su kaynaklarının olduğu yerlerde oluşur. Yeraltında bulunan sıcak su kaynaklarında bulunan kalsiyum bikarbonatın çözülmesi ile doğal olarak oluşur. Gözenekli ve estetik yapısı ile dikkatleri çeker. Traverten taşının bahçede kullanımı ile doğal aynı zamanda estetik bir görünüm elde edilir. Traverten taşının kullanım alanının genişlemesini sağlayan en önemli özellikleri arasında antibakteriyel olması bulunur. Su geçirmezdir ve olumsuz iklim şartlarından etkilenmez. Bu sayede açık alanlarda güvenle kullanılabilir.

İnşaat sektöründe çok fazla kullanılan traverten taşı yapıya değer katar. Kaymaz yapısı ile özellikle zemin kaplamalarında güvenle tercih edilir. Bahçelerin ıslak olduğu zamanlarda dahi kullanılması mümkün olur. Bahçelerde merdiven, yaya yolu ve zemin kaplaması olarak kullanılır. Farklı renklerde ve boyutlarda üretilerek özgün bir görünüm elde edilir. Bahçede şık ve doğal bir görünüm elde edilmesi mümkün olur. Heykel ve dekoratif ürünlerin imalatında da kullanılan traverten taşlarla bahçe dekorasyonunun daha şık olması mümkün olur.

Traverten Taşının Bahçede Kullanılmasını Sağlayan Özellikleri

Traverten taşının bahçelerde kullanımı geçmişten olduğu gibi günümüzde de yoğundur. Isıyı içine hapsetmesi ile özellikle bahçelerde kurulan şömine, barbekü yapımında da tercih edilir. Peyzaj mimarlarının en fazla kullandığı yapı malzemeleri arasında yer alır. Renk skalası oldukça geniştir ve bu şekilde dekorasyon ile tam uyum sağlar. Farklı renklerdeki traverten taşlar bir arada kullanılarak özel desenlerde oluşturulabilir. Bahçelerde süs havuzlarında olduğu gibi havuz kenarlarında kaymıyor olmaları ile tercih edilirler. Yarı sert yapıda olan traverten taşı kolay işlenir. Traverten taşının özellikleri arasında şunlar yer alır.

  • Gözenekli yapıdadır
  • Yarı sert yapısı ile ocakta çıkartıldıktan sonra işlenmesi kolaydır
  • Kullanıldığı alanlara doğal bir görünüm kazandırırlar
  • Doğal bir taştır ve olumsuz hava şartlarından etkilenmez
  • Kaymaz yapıdadır ve zemine kaplandığında üzerinde kayma tehlikesi olmadan rahatça yürünmesi mümkün olur
  • Zemin ve duvar kaplamalarında rahatça kullanılır, dekoratif malzemelerin yapımında da kullanılır
  • Su geçirmez yapıdadır ve ıslak zeminlerde güvenle kullanılır

Traverten Taşı Bahçelerde Nasıl Kullanılır?

Traverten taşı bahçelerde nasıl kullanılır incelendiğinde ocaktan çıkartıldıktan sonra ustalarımız tarafından titiz şekilde işlenir. Su geçirmez yapısı ile bakımı da son derece kolaydır. Cilalanabilir ya da cilasız olarak da kullanılır. Bu konuda tercih mimarın ve kullanıcıların tercihine bırakılır. Doğa ile uyumlu ve dayanıklıdır. Kullanıldığı yerlerde uzun yıllar aynı yeni halini koruyarak kullanılabilir. Traverten taşının bahçede kullanımı tercih edildiğinde tüm güzel havaların bahçede geçirilmesi mümkün olur.

Bahçelerde ihtiyaç duyulan yaya yolu yapımında kullanılır. Bahçe merdivenlerinde basamak kaplamalarında, duvar kaplamalarında çok fazla tercih edilir. Bahçelerde oturulacak olan koltuk, masa, sehpa gibi mobilyaların da doğal görünümle üretilmesinde kullanılır. DH Marble firmamızın ocaklarından çıkartılan traverten taşı ustalarımız tarafından dikkatle işlenir. Dikkatle işlenerek kullanımınıza hazır hale getirilerek tüm ülkeye ve yurt dışına ihracı gerçekleştirilir. Traverten taşı hakkında merak ettiğiniz konular hakkında detaylı bilgiyi bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir