Dış Cephe Mermer Kaplaması Mümkün mü?

Doğanın insanlara sunduğu doğal taşlar arasında yer alan mermer geçmişten günümüze uzanan eserlerin yapımında kullanılır. Doğa ile uyumlu olmasının yanında dayanıklılığı ile iç cephelerde olduğu gibi dış cephelerde de kullanılır. Dış cephe mermer kaplaması mümkün mü sorusuna geçmişten günümüze ulaşan binalar ile evet cevabı verilebiliyor. Antik dönemlerden bugüne ulaşan binaların görselliğinin mükemmel olmaya devam etmesi dış cephelerinin mermer ile kaplanmasıyla mümkün olur.

Dış cephe kaplamalarında mermer kullanılmasıyla estetik bir görünüm elde edilir. Mermerin pürüzsüz yapısı ile dış cephelerde istenen şık ve zarif görünüm elde edilir. Binalarda yalıtım son derece önemlidir ve mermer ile kaplanması ile yalıtım sağlanır. Su geçirmez yapısı ile binanın ömrünün uzamasını sağlar. Farklı renk ve desenleri ile estetik görünümler elde edilir. Binanın ömrünü uzatır ve dış cephe boya yapılması maliyetinin ortadan kalkmasını sağlar. İstenen büyüklükte plakalar hazırlanır ve bunlar çelik konstrüksiyonla cepheye bağlanır. Böylece olası bir hasar durumunda sadece deforme olan plakaların değiştirilmesi yeterli olur.

Dış Cephe Mermer Kaplama Avantajları

Dış cephe kaplamasında mermer kullanımı sunduğu avantajlar ile oldukça fazla tercih edilir. Titiz bir işçilik ile gerçekleştirilmesi ile birlikte ise uzun yıllar dayanır ve kaplamanın yenilenmesine gerek kalmaz. Kamu binalarında, otellerde, turistik tesislerde, plazalarda ve apartmanların dış cephelerinin kaplanmasında mermer kullanılabilir. Farklı mermerlerin kombinasyonu ile modern görünümler oluşturulur. Uygulanması kolaydır ve malzeme gibi işçiliğinde kaliteli olmasıyla ömür boyu kullanılabilir. Dış cephe mermer kaplama avantajları arasında ise şunlar ön plana çıkar:

  • Binaların değerini artırır ve görünümüne şıklık katar
  • Bina yalıtımını sağlar ve enerji tasarrufu elde edilir. Yalıtım için üzerine tekrar malzeme uygulanmasına gerek bulunmaz
  • Dayanıklıdır ve uzun yıllar kullanılır
  • Binanın ömrünü uzatır
  • Dış cephe kaplama maliyetini düşürür
  • Temizliğinin yapılmasına gerek olmaz, yağmurla kendiliğinden temizlenir

Dış Cephe Mermer Kaplama Uygulamaları

Binaların değerinin belirlenmesinde en önemli nokta dış görünüşüdür. Bundan dolayı dış cephe kaplamada görselliğe önem verilir. Dış cephe kaplamasında mermer kullanımı halinde görkemli ve şık bir görünüm elde edilir. Uygulamada kullanılan çeşitli yöntemler ile görselliğin üst düzeye taşınması mümkün oluyor. Mimarlar ve mühendisler tarafından her binaya özel farklı tasarımlar ve projeler üretilerek mermer dış cephe kalması yapılır. Dayanıklı bir yapı malzemesi olması ile binaların iç cephelerinde, merdivenlerinde de mermer kullanılması tercih edilir.

Dış cephe mermer kaplaması mümkün mü sorusuna evet karşılığının verilmesi mümkün olur. Şeritler, paneller ve bloklar halinde kaplama yapılır. Tek renkte ya da farklı renklerde mermerler ile kapla yapılır. Özellikle dayanıklı olması dış cephe kaplamasında daha fazla tercih edilmesini sağlar. DH Marble firmamızın üstün kalitede mermerleri ile binalarınızın dış cephesini kaplayarak değerinin artmasını sağlayabilirsiniz. Ürünlerimizle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir