Afyon Mermeri Nedir?

Afyon mermeri yapı malzemesi, dekoratif ürünlerin imalatında, sanat eserlerinde binlerce yıldır kullanılan ender mermerler arasında yer alır. Bu mermer incelendiğinde M.Ö. 300 yılından bu yana bu bölgede mermer kaynaklarının olduğu görülür. Bu özelliği ile dünyanın en eski mermer yatakları arasında yer alır. Bunun yanında bölgeye ocakların kurulması ve ihracatının yapılmaya başlanması Cumhuriyetin kurulması döneminden sonradır.

Afyon mermeri zarafeti, şık görünümü ve dayanıklı olması ile tercih edilir. Dayanıklılığı konusunda bilgi sahibi olmak için tarihi eserlerin incelenmesi yeterli olur. Mermerden yapılmış heykeller, lahitler, sütun ve binaların sağlam bir şekilde ayakta durdukları görülüyor. Afyon mermeri dayanıklı olması ile günümüzde de çok fazla kullanım alanı bulmaya devam ediyor. Doğanın içinden geliyor olması ile doğayla uyumlu, çevre dostu, sürdürülebilir bir dünya hedeflerinin de gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Afyon Mermer Özellikleri

Anadolu’da hüküm sürmüş tüm uygarlıklardan günümüze kalan eserlerde mermerin kullanılmış olduğu görülüyor. Afyon mermeri özellikleri arasında bu anlamda öne çıkan ise dayanıklılığı oluyor. Bu özelliği ile mimarlar tarafından geleceğe miras bırakılacak projelerde çok fazla tercih edilir. Sert yapıya sahip olmasının yanında kolay işlenebilir.

Doğanın içinden gelen Afyon mermeri nedir şeklinde incelenmekle birlikte aslında bu mermerin daha çok Afyon’un İscehisar bölgesinden çıkartıldığı görülür. Mermerler kalsiyum karbonat içerirler ve olumsuz hava şartlarından etkilenmezler. Böylece iç cephelerde olduğu gibi dış cephe ve mekanlarda da kullanılabilir. Afyon mermer özellikleri arasında şu noktalar öne çıkar:

  • Suya dayanıklıdır ve ıslak zeminlerde, dış cephelerde güvenle kullanılır. Su yalıtımı için ilave işlem yapılmasına gerek bırakmaz
  • Şık ve estetiktir kullanıldığı alana değer katar
  • Yıllara meydan okur kullanıldığı yapıların, sanat eserlerinin ve dekoratif ürünlerin gelecek nesillere kalması mümkün olur
  • Her mermer plakasında bulunan damarlar ve desenler doğaldır. Bu sayede aynı üründen çok sayıda üretilmiş olsa dahi her biri eşsiz olur
  • Farklı ölçülerde üretilir ve büyük alanlarda de yekpare mermerlerin kullanılması mümkün olur

Afyon Mermeri Kullanım Alanları

Afyon mermer kullanım alanları geçmişten günümüze genişlemeye devam ediyor. Mermerin dayanıklı olmasının yanında ayrıca sağlığa faydalarını ortaya koyan araştırma sonuçları da kullanım alanlarının genişlemesinde etkili oluyor. Afyon mermeri kullanım alanları aslında kişinin yaratıcılığı ile sınırlıdır denmesi doğru olur. Binaların iç ve dış cephelerinde duvar kaplaması olarak kullanılır. Merdiven basamakları en çok tercih edildiği yerler arasında bulunur.

Yemek masası, sehpa, mutfak tezgahı gibi alanlarda da kullanıldığı görülür. Heykel ve büst yapımında da çok kullanılır. DH Marble olarak Afyon’da bulunan ocaklarımızdan çıkarttığımız mermeri titiz şekilde işliyor ve kullanımınıza sunuyoruz. Afyon mermeri türleri arasında yer alan kaymak, havai, menekşe, beyaz, bal sarısı, gri, kaplan postu türlerini istediğiniz ölçülerde hazırlıyoruz. Yapılarınıza değer katmak ve zarif görünüm elde etmenizi sağlayacak Afyon mermeri hakkında merak ettiğiniz konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir